خدمات

خدمات ابری چیست؟

خدمات ابری یا Cloud services مجموعه ای از سرویس ها بر اساس معماری پردازش ابری است که بر بستر اینترنت ارائه می شود. در پردازش ابری یا رایانش ابری (cloud computing) یک ارائه‌دهنده اصلی وجود دارد که زیرساخت‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یک محصول را آماده می‌کند. افراد یا شرکت‌های متقاضی این محصول، به جای ایجاد یا خرید و نصب آن محصول به شکل فیزیکی، با استفاده از اینترنت امکان استفاده از آن را به شکل اشتراکی پیدا می‌کنند.

در واقع یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس؛ وظیفه میزبانی منابع، اطلاعات، داده‌ها و زیرساخت ایجاد شده برای یک نرم‌افزار به همراه پردازش‌هایی که بر روی آن انجام می‌شود را بر عهده دارد. افراد و شرکت‌های دیگر براساس میزان نیاز خود و از راه دور از خدمات آن نرم‌افزار استفاده می‌کنند. در این مدل، شرکت‌ها دیگر نیازی به سرور یا هارد دیسک فیزیکی و ایجاد زیرساخت ندارند.

یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین اشکال رایانش ابری،  نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS – Software as a Service) است. SaaS به زبان ساده، یک مدل توزیع نرم افزار است که در آن ارائه دهنده خدمات، اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهایی را برای مشتریان فراهم می کند و آن ها را از طریق اینترنت در اختیار آن‌ها قرار می دهد.

مزایای استفاده از سرویس ابری

یکی از مزایای استفاده از سرویس‌های ابری، کاهش چشمگیر هزینه‌هاست. هزینه‌های مربوط به خریداری، نگهداری، بروزرسانی و تعمیر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز به منظور برپا سازی سرورها به شدت کاهش پیدا می‌کنند. در واقع در زمان استفاده از سرویس‌های ابری، تنها به میزان نیاز و استفاده، هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کنیم.

از آن‌جا که سرویس‌های ابری، ذاتا بروی شبکه‌ای گسترده مانند اینترنت ارائه می‌شوند، در هر مکان و زمان و تنها با دسترسی به شبکه‌ی اینترنت، به سرویس مورد نظر دسترسی خواهیم داشت. این ویژگی، خصوصا برای کسب و کارها، با توجه به پراکندگی جغرافیایی آن‌ها بسیار مفید خواهد بود و موجب افزایش راندمان خواهد شد.

با توجه به هزینه‌های هنگفت بر پا سازی و نگهداری بسترهای آنلاین ارائه خدمات بصورت ایمن، قالب شرکت‌ها، امکان بالا نگاه داشتن سطح پایداری و امنیت سرویس‌های خود را نخواهند داشت. در این شرایط، استفاده از سرویس‌های ابری، می‌تواند پایداری و امنیت بالایی برای استفاده کننده به ارمغان بیاورد. ایجاد یک ساختار ایمن و پایدار به منظور ارائه سرویس، با توجه به تعدد استفاده کنندگان، برای شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های ابری، کاملا دارای توجیه اقتصادی بوده و یکی از مزایای رقابتی آن‌ها محسوب می‌گردد.

در زمان استفاده از سرویس‌های ابری شرکت‌های ارائه کننده نرم‌افزار، همواره در حال استفاده از آخرین نسخه نرم‌افزارها خواهید بود و بدون دغدغه و صرف هزینه‌های اضافی، از امکانات و مزایای نسخه‌های جدید، بهره خواهید برد.

میزان نیاز شرکت‌ها به منابع، در زمان‌‌های گوناگون متفاوت است. در نبود سرویس‌های ابری، شرکت‌ها می‌بایست ظرفیتی معادل حداکثر نیازمندی خود تهیه نمایند. این ظرفیت، در باقی زمان‌ها بدون استفاده رها خواهد شد. همچنین تغییرات آنی در میزان نیازمندی، در چنین ساختاری غیر قابل پوشش خواهد بود. اما در زمان استفاده از سرویس‌های ابری، چنین محدودیت‌هایی به حداقل خواهند رسید.

خدمات ابری داتیس

گروه نرم افزاری داتیس، در راستای ارائه هر چه بهتر خدمات و دسترسی هر چه بهتر مشتریان، قابلیت ارائه سیستم مدیریت تجربه کارکنان(پندار) را در قالب نرم افزار به عنوان سرویس ابری را داراست. این سیستم  متشکل از زیر سیستم های نرم افزار نظام پیشنهادها، سامانه مدیریت شکایت مشتریان، نرم افزار مدیریت ایده و نوآوری و ارزیابی عملکرد می باشد.

هزینه استفاده از خدمات ابری داتیس

کارشناسان گروه نرم افزاری داتیس آماده مشاوره، راهنمایی و پاسخگویی به سوالات شما هستند.

28426762 (021)